استادان وب

وب سایت واکنش گرا یا طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ مزایای سایت های ریسپانسیو نسبت به بقیه و سایت ها چیست؟
طراحی سایت ریسپانسیو

فهرست مطالب

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

سوال پیش میاد که چرا انقدر روی ریسپانسیو بودن وب سایت تاکید میشه. خب از اونجایی که همه توی خونشون کامپیوتر یا لپ تاپ ندارند یا اگه به این ها دسترسی نداشته باشند همه ی جستجوهارو با گوشی موبایل انجام میدهند.اصلا شاید خود شماهم که در حال مطالعه این مقاله هستید هم با گوشی موبایل داخل وب سایت ما هستید. طبق آمار روزانه گوگل نیم بیشتری از جستجو ها با تلفن همراه انجام میشه دیگه پس برای همین طراحی سایت به صورت ریسپانسیو خیلی مهم شده است.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

منظور کلی از طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ بالاتر گفتیم اکثر جستجوها درگوگل برای رفع نیازها با تلفن همراه انجام میشه ولی از اونجایی که طراحی وب سایت با کامپیوتر انجام میشه پس ممکن که  فقط در ابعداد مرورگر به درستی نمایش داده شود. اگر وب سایت شما فقط به اینگونه باشه خب شما نصفی از مخاطبین خودتون که با گوشی همراه وارد شده اند رو از دست داده اید. ریسپانسیو یا واکنش گرا یعنی همین که وب سایت شما قادر باشد با تمامی ابعاد مرورگر خودشونو وفق بده. یعنی با هربار مشاهده وب سایت چه با کامپیوتر چه با گوشی موبایل یا تبلت هیچگونه بهم ریختگی داخل وب سایت شما به وجود نیاید این یعنی طراحی سایت ریسپانسیو.

تفاوت طراحی سایت ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت

بذارید با یک مثال ساده این مورد رو توضیح بدم. بی شک همتون با اپلیکیشن اینستاگرام کار کردید این برنامه یک وب سایت هم داره .وقتی شما لینک یک پست رو کپی میکنید و میخواهید باز کنید وقتی روی لینک میزنید میبینید دو گزینه برای شما باز میشه که داخل اپلیکیشن باز شود یا مرورگر وب سایت،  به طور کلی آدرس و محتوای وب سایت و اپلیکیشن باهم دیگه متفاوت است.

ولی در طراحی سایت ریسپانسیو دقیقا همان وب سایت با هم آدرس url با همان ظاهر محتوایی برای شما در مرورگر گوشی نمایش داده میشود.دلیل اینکه خیلی تاکید میشه که طراحی سایت ریسپانسیو داشته باشید به خاطر همین یکسان بود url است چون اینطوری ایندکس شدن صفحات وب سایت و نمایش برای کاربر نسبت به اپلیکیشن موبایل که url مجزا داره راحت تر و سریع تر میباشد.

وقتی که شما طراحی سایت ریسپانسیو داشته باشید از نظر سئویی خیلی تاثیر بیشتری داره فکر کنید کاربر به یکی از خدمات شما نیاز داره از طرفی هم کمتر پیش میاد که بخاطر مسائل امنیتی کسی یک برنامه ای رو نشناخته روی گوشیش نصب کنه پس اینطوری شما یه جورایی شانس خودتونو از دست دادید ولی وقتی سایتتون ریسپانسیو باشه و با همان آدرس بیاد بالا برای کاربر اینجوری شما شانس دوبار دیده شدن رو هم از طریق کاربران موبایلی هم از طریق دسکتاپ دارید.

تاثیر طراحی سایت ریسپانسیو بر سئو وب سایت

از اونجایی که همیشه الویت گوگل کاربران بوده اینجاهم استثنا قائل نشده وقتی کاربری با تلفن همراه به دنبال مطلبی در گوگل هستند برای راحتی کاربر الویت در گوگل وب سایت هایی که ریسپانسیو هستند قرار میگیرند. 

امروزه اکثر وب سایت ها بخاطر اهمیت سئو ریسپانسیو هستند ولی اگه قبلا جستجویی با گوشی و لپ تاپ انجام میشد متوجه میشدید که نتایج باهم برابر نیستند. وقتی سایت شما نسبت به وب سایت رقیب شما رسپانسیو باشد پس الویت شما هستید و بازدید وب سایت شما و ورودی سایت شما بالا خواهد رفت که این مسئله تاثیر زیادی روی سئو سایت شما دارد و هرچی بیشتر دیده شوید و کاربر پسندتر باشید پس رتبه شما در گوگل هم افزایش پیدا خواهد کرد.

طراحی سایت ریسپانسیو

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

  • بهینه سازی سایت برای موتور جستجو
  • هزینه کمتر نسبت به طراحی اپلیکیشن برای موبایل
  • محبوبیت بیشتر در گوگل
  • کاربرپسند بودن وب سایت
  • افزایش بازدید وب سایت
  • بهبود سئوی داخلی
  • سازگاری با تمامی سایزهای صفحه نمایش

آیا طراحی سایت ریسپانسیو برای تمام سایز‌ها شدنی است؟

خب شما فکرشو بکنید چندین مدل صفحه نمایش، چندین مدل مانیتور در سایزهای مختلف جدید و قدیمی، چندین مدل تلفن همراه و تبلت با سایزهای مختلف صفحه نمایش وجود دارد. اصلا یک کار غیر ممکن است که بخواهید وب سایت خودتون رو جوری ریسپانسیو کنید که در تمام این ابعاد نمایش داده شود.پس بهتر که طبق آماری که وجود داره اقدام به ریسپانسیو کردن سایتتون بکنید. آماری که گفتیم به شکل زیر هستند:

لپ و تاپ و کامپیوتر:45 درصد

تلفن همراه:51 درصد

تبلت ها: چیزی حدود نیم درصد هستند

خب طبق این آمار متوجه میشوید که میزان جستجوهایی که با کامپیوتر و تلفن همراه انجام میشود از همه موارد بیشتر هستندو پس الویت با این موارد است ولی خب بازهم برای اینکه وب سایت ها در تمامی صفحات موبایل به درستی به نمایش بیایند سخت است. برای اینکار باید از موارد محبوب شروع کنید اینکه و سایزهای ایده آل گوگل که میتونید از سایت bootstrap آنها را دریابید.

بررسی طراحی سایت ریسپانسیو 

ابزارهای مختلفی برای تست ریسپانسیو بودن وب سایت وجود دارند. که ما در اینجا چند ابزار که به راحتی میتوانید حالت ریسپانسیو بودن وب سایتتون رو چک کنید. پس همراه ما در استادان وب باشید. جدای این ابزارهایی که میخواهیم بهتون معرفی کنیم. با یک بررسی ساده در تلفن همراه خودتون میتونید تشخیص بدهید.معمولا وقتی وب سایت شما رسپانسیو باشد در صفحه موبایل وب سایت به صورت کامل و بدون اسکرول افقی نمایش داده میشود.برخی از ابزارهای تست ریسپانسیو موارد زیر میباشند:

1- ابزارResponsinator  

یکی از ابزارهای که به راحتی میتونید از طریق آن ریسپانسیو بودن وب سایت خودتون رو چک کنید ابزار Responsinator است که با وارد کردن آدرس وب سایت خودتون در کادر سمت چپ بالا و زدن دکمه go به راحتی میتونید نسخه موبایلی وب سایت خودتون را چک کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

2- ابزار responsivetesttool

ابزار responsivetesttool هم مانند ابزار بالا برای چک کردن ریسپانسیو وب سایت است البته این ابزار مزایای دیگری که دارد که علاوه بر نمایش در حالت تلفن همراه قابلیت اینو داره که وب سایت خودتون رو روی تبلت و تلویزیون و چند مدل مختلف تلفن همراه ببینید علاوه بر این طبق تصویر زیر سایزهای مختلفی رو براتون به نمایش میذاره که میتونید از این سایزها هم در طراحی رسپانسیو استفاده کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

3-  ابزار Google chrome tool

یکی دیگه از ابزارهایی که میتونید ریسپانسیو بودن وب ساتون رو بررسی کنید خود گوگل کروم است برای این کار وب سایتتون رو باز کنید سپس کلیک راست کنید روی صفحه و گزینه inspect بزنید و سپس در کنار قسمت  element میتونید در حالت تلفن همراه و صفحه کامپیوتر وب ساتتون رو مشاده کنید.

4-  ابزار Pixeltuner

ابزار Pixeltuner یکی دیگه از ابزارهایی است که شما میتونید ریسپانسیو سایت خودتونو بررسی کنید یکی از معایب این ابزار اینکه اندازه بیشتر از 1500 پیکسل رو نشون نمیده ولی شما میتونید وب سایت خودتونو در 6 سایز مختلف بررسی کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

مطلب پایانی

طراحی سایت ریسپانسیو یکی از اولیه ترین اقداماتی است که هر طراح وب سایت این کار را انجام دهد. اگر میخواهید یک وب سایت قوی ای که هم از نظر کاربر هم از نظر گوگل موردپسند قرار بگیرد باید سایت خودتون رو رسپانسیو کنید. چون دیگه اکثر وب گردی ها و خریدهای اینرنتی از طریق تلفن همراه صورت میگیرد اگرطراحی سایت ریسپانسیو نداشته باشید سایت شما و سایت به درستی در تلفن همراه کاربر نمایش داده نشود به این معنی است که مشتی خودتون رو از دست دادید پس بهتر که طراحی سایت ریسپانسیو داشته باشید.اگر به دنبال داشتن یک وب سایت رسپانسیو و اصولی هستید که رضایت کاربران موبایلی رو جذب کنید ما در تیم استادان وب میتونیم این کمک رو به شما بکنیم و یک وب سایت حرفه ای برای شما طراحی کنیم.

مشاوره رایگان

استادان وب

20 دقیقه مشاوره رایگان

خوشحالیم که بیش از 2 دقیقه در سایت ما بودی!

برای استفاده از مشاوره رایگان ما میتونی شمارت رو وارد کنی تا باهات تماس بگیریم.