استادان وب

ضرورت استفاده از سرویس Cdn برای وب سایت ها چیست؟ شبکه توزیع محتوا چه کمکی به سرعت وب سایت میکند؟
سرویس cdn

فهرست مطالب

سرویس Cdn یا شبکه توزیع محتوا

بدون شک وقتی شما به دنبال یک موضوع ضروری در گوگل میگردید انتخاب شما برای انتخاب سایت اون وب سایتی است که سرعت لود بالاتری داره و نیاز شما رو زودتر حل میکنه. اینطوری وقتی شما اون وب سایت رو نسبت به مابقی رقبای آن ترجیح میدید. از اونجایی که گوگل الویت اصلیش کاربر است دیدگاه گوگل هم نسبت به اون وب سایت تغییر میکنه و بهش رتبه میده این از نظر سئویی برای وب سایت خیلی موثر است.

البته جدای از اینکه باید محتواتون به صورتی باشه که نیاز کاربر رفع میکنه اینکه که کاربر با چه سرعتی وب سایت شما و تصویر یا ویدیوهای داخل وب سایتتون براش لود میشه خیلی تاثیر زیادی در ارزش وب سایت شما در گوگل داره. Cdn کمک میکنه سرعت وب سایت شما افزایش پیدا کنه حالا اینکارو چجوری انجام میده رو جلوتر توضیح داده ایم.

سرویس Cdn یا شبکه توزیع محتوا چیست؟

سرویس Cdn یا سیستم توزیع محتوا به این شکل عمل میکند که با توزیع محتوا به روی چند سرور به کاربر کمک میکند که براساس موقعیت جغرافیایی که دارد به نزدیک ترین سرور وصل شود و امکان دسترسی به وب سایت را با حداکثر سرعت لود انجام دهد. وقتی که این اتفاق میوفتد بار ترافیکی در سرور اصلی کاهش پیدا میکنه و بین مابقی سرورها پخش میشود.از اونجایی که اکثر سرورهای مورد استفاده در ایران در کشورهای اروپایی هستند و کاربران داخل ایران برای افزایش سرعت لود وب سایتتون میتونید از سرویس Cdn استفاده کنید.

نحوه ی فعالیت سرویس cdn چگونه است؟

خب همونطور که گفتیم در cdn محتوا به روی سروهای ابری مجازی توزیع میشود.در اصل از تمامی اطلاعات وب سایت شما مثل تصاویر، ویدیوها، فایل های css و … یک کپی برداشته میشود و در سرورهای ابری مجازی ذخیره میشود و وقتی کاربر درخواست دسترسی به اطلاعات وب سایت شما را دارد به جای اتصال به سرور اصلی به یک سرور مجازی در نزدیکترین نقطه وصل میشود که به این سروهای محلی popsite  میگوند.

در این شبکه تمامی اطلاعات وب سایت شما به جز آن دسته از اطلاعات که قابل ویرایش هستند مثل متن ها و کدهای html که از سرور اصلی فراخوانی میشود، مابقی از سرورهای popsite بارگذاری میشوند که باعث کاهش ترافیک در سرور اصلی خواهد شد. ولی این امکان وجود ندارد که در نزدیکی هر شخص یک سرور محلی وجود داشته باشد.popsite  ها در مناطق بزرگ جغرافیایی و در مرکز اصلی جمعیتی هر منطقه قرار گرفته اند. با توجه به سیستم عملکردشون یک لیستی از ip های مشخص شده از هر منطقه در این سیستم وجود دارد که با بررسی ای پی ها آن ها را به نزدیکترین سرور وصل میشوند.

سرویس cdn

آیا cdn بر سئو سایت تاثیر میگذارد؟

cdn از اونجایی که یکی از روش هایی است که باعث افزایش لود سرعت وب سایت میشود. از طرفی هم یکی از مهم ترین رکن هایی که باید در سئو سایت رعایت کرد همین افزایش سرعت وب سایت است چون برای کاربران خیلی مهم است که هرچه زودتر به آنچه که نیاز دارند برسند. پس استفاده از سرویس cdn میتونه تاثیر زیادی در سئو سایت شما داشته باشد. چون اگر سرعت شما کم باشد کاربر وبسایتتون رو ترک خواهند کرد و اینطوری نرخ پرش شما باا میرود و اینطوری تاثیر منفی روی سایتتون خواهد داشت.

مزیت  cdn یا شبکه توزیع محتوا

استفاده از این شبکه مزیت های زیادی داره یکی از پر رنگ ترین مزیت استفاده از cdn همونطور بالاتر خیلی بهش اشاره کردیم افزایش سرعت لود وب سایت شماست حال مزیت های دیگه این شبکه توزیع محتوا رو میخواهیم بگویم که شامل موارد زیر است:

  • کاهش ترافیک وب سایت
  • بهبود رتبه در گوگل
  • بهبود وضعیت سئو سایت
  • افزایش رضایت کاربران
  • کاهش هزینه ها به دلیل کاهش پهنای باند

معایب سرویس cdn

شبکه توزیع محتوا cdn همونطور که مزایایی دارد یک سری معایب هم دارد. برای مثال cdn ها رایگان نیستند و باید برای استفاده از این سرویس مبلغی پرداخت کنید که به دلار هستند چون این سرویس دهنده ها خارج از ایران هستند که جلوتر چند مورد را معرفی خواهیم کرد. یکی دیگه از معایب این سرویس دسترسی مستقیم به شبکه رو به شما نمیدهد و تمامی تغییرات توسط سرویس دهندگان cdn انجام میشود.

معرفی چند ارائه دهنده سرویس cdn

ما در تیم استادان وب قصد داریم که چندتا از برترین ارائه کننده سرویسcdn  رو براتون معرفی کنیم تا شاید به درد شما و کسب و کارتون بخوره پس همراه ما باشید.

سایت CloudFlare

یکی از برترین ارائه کننده سرویس cdn وب سایت CloudFlare است یکی از مزیت هایی که باعث شده این سرویس دهنده جز برترین ها قرار بگیرد کارکرد آسان این سرویس است که از مبتدی تا حرفه ای میتونند از این سرویس استفاده کنند. این سرویس دهنده در آمریکا قرار دارد. در CloudFlare شما میتوانید به صورت رایگان هم از مزایای این سرویس بهره ببرید البته برای استفاده حرفه ای باید هزینه ماهانه 20 دلار پرداخت کنید.

سرویس cdn

سایت KeyCDN

یک سرویس دهنده معتبر و مقرون به صرفه است یکی از محبوب ترین سرویس دهنده همین KeyCDN است که در همون ابتدا با ثبت نام در این سرویس با آدرس ایمیل خودتون میتونید 25 گیگا بایت ترافیک رایگان دریافت کنید. هزینه ماهانه این سرویس از اونجایی که گفتیم بسیار مقرون به صرفه است چیزی حدود ماهی ۰.۰۴ دلار در قبال هر گیگ پهنای باند دریافت میشود.

سرویس cdn

سایت Fastly

یکی دیگر از محبوب ترین ارائه کنندگان سرویس cdn وب سایت Fastly است که وب سایت های مثل Reddit هم از این سرویس دهنده برای توزیع محتوای وب سایت خود استفاده میکند که یکی از حرفه ای ترین سرویس دهندگان این شبکه است که از اونجایی که کلی قابلیت های حرفه ای ارائه میدهد از طرفی هزینه این سرویس بیشتر از موارد بالاتر است. هزینه پرداختی برای این سرویس حدود ماهیانه 50 دلار است.

سرویس cdn

چه تعداد CDN در سرتاسر جهان وجود داره؟

تعداد cdn هایی که در سراسر جهان وجود دارد رو نمیشه به صورت قطع گفت چونکه به غیراز استفاده های عمومی ی سری از اینها استفاده های خصوصی دارند. روزانه تعداد این سرویس cdn ها درحال افزایش هستند. یک سری از این سرویس ها رو برای شما معرفی کردیم.موارد بالا جز مواردی هستند که خارج از ایران قرار دارند ولی به تازگی چند مورد سرویس cdn هستند که در داخل ایران درحال فعالیت هستند مثل شرکت های ابراروان یا پارس پک درحال ارائه این سرویس در داخل ایران هستند.

مطلب پایانی

شبکه توزیع محتوا یا سرویس cdn  در حقیقت یک شتابدهنده برای وب سایت شما است که با توزیع محتوا در سرورهای ابری مجازی که در مناطق پرجعیت جغرافیایی قرار دارند به کاربران این امکان را فراهم میاورد که با توجه به محدودیه حضور آنها به نزدیکترین سرور مجازی وصل شود.این اتفاق باعث بالا بردن رضایت کاربران میشود چون طبق آماری که وجود دارد بیش از نیمی از افراد اگر سرعت لود سایت بیشتر از 10 ثانیه طول بکشد اون وب سایت را ترک خواهند کرد که این اتفاق از نطر سئو وب سایت تاثیر منفی خواهد داشت. با استفاده از سرویس cdn سرعت وب سایت افزایش پیدا میکند و باعث بهبود رتبه شما در گوگل خواهد شد.

همونطور که گفتیم جز موارد ذکر شده در بالا مثل کلودفلر، keycdn و یا حتی سرویس توزیع محتوا amazon هم که خارج از ایران قرار دارند. Cdn داخل ایران هم میتونیم به سرویس ابراروان اشاره کرد. اگر شما تجربه استفاده از سرویس cdn رو داریددر قسمت نظرات ما در  استادان وب درمیان بگذارید تا دیگران هم از تجربیات شما استفاده کنند.

مشاوره رایگان

استادان وب

20 دقیقه مشاوره رایگان

خوشحالیم که بیش از 2 دقیقه در سایت ما بودی!

برای استفاده از مشاوره رایگان ما میتونی شمارت رو وارد کنی تا باهات تماس بگیریم.